Esmapilgul või tunduda, et keraamiliste plaatide valik on kaelamurdev ülesanne. Selleks, et tõestada, et nii see ei ole, toome välja põhitõed. Soovitame mõisted ja terminid enne plaatide ostmist endale selgeks teha, sest nii jõuad püsiva ja õnnestunud tulemuseni.
Keraamiliste plaatide puhul eristatakse plaadi puhul formaati ja mõõtu. Tavaliseks mõõduks arvestatakse tootmismõõtu ja formaadiks nimimõõtu. Tootmismõõt on plaadi tegelikud mõõtmed, samas kui formaadi sisse arvestatakse lisaks ka vuugi laius.
Näiteks: seinaplaadi formaat on 15x15 cm, kuid tootmismõõt on 147x147mm.
Kalibreerimine on protsess, mida tootjad kasutavad tagamaks, et kõik plaadid oleks sarnaste mõõtmete järgi sorteeritud. Keraamiliste plaatide tootmise käigus tekivad erinevused mõõdu ehk kaliibri ja ka tooni osas. Seetõttu erineb iga uus toodetud plaadipartii eelmisest nii mõõdu kui ka tooni poolest. Keraamilised plaadid sorteeritakse vastavalt mõõtudele ja toonidele ning pakendatakse eraldi. Mõõdu ehk kaliibri kood (size, calibre) on pakendil tooni ehk nüansi (farbe, tono, nuance) kõrval.
Kaliiber näitab, mis mõõdus plaat tegelikult on. Plaate ostes tuleb kindlasti kõik plaadipakid valida sama kaliibri ja tooniga.
Plaatimine on teadagi täppistöö. Vahel võib plaadi mõõdu või tooni erinevus kogu tööprotsessi raskendada või hiljem hakata silma kraapima, kuid mõne teise projekti juures ei pruugi täpsus nii oluline olla. Seetõttu on keraamiliste plaatide valikus kaks erinevat sorti:
I sorti kuuluvad kõrgema sordi plaadid, millel ei tohi olla kõrvalekaldeid normist.
II sordi puhul on lubatud kõrvalekalded kehtivast standardist näiteks värvi, glasuuri või mõõdu osas, kuid alati ei pruugi erinevust ka teise sordi plaatide puhul tähele panna.
Meie juurest leiad nii esimese kui ka teise sordi plaate
Kui soovid, et sinu keraamilised plaadid kaua kaunid püsiks, pead arvestama, et erinevatel plaatidel on ka erinev kulumiskindlus vastavalt sellele, mis eesmärgil need toodeti.
1. grupp – PEI I = seinaplaadid
2. grupp – PEI II = põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse ilma jalanõudeta, nt. duširuum
3. grupp – PEI III = põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse rohkem, nt. eluruumid
4. grupp – PEI IV = põrandaplaadid paljukäidavatesse ruumidesse, nt. esikud, köögid
5. grupp – PEI V = põrandaplaadid üldkasutatavatesse ruumidesse, nt. koolid, kaubanduskeskused
Plaadi karedust ehk selle libisemiskindlust näitavad tootel libisemiskindluse grupi tähis nagu R9, R10, R11, R12 ja R13. Mida suurem grupp, seda karedam on plaat.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et põranda plaatimisel tuleks kasutada ainult põrandaplaate, sest seinaplaadid ei pruugi tagada kõndimiseks piisavat libisemiskindlust, et seal oleks turvaline kõndida.
Nüüd, kui oled põhitõed endale selgeks teinud, külasta Plaadimaailma e-poodi ja endale vali sobivad keraamilised plaadid välja. Kui sul aga tekkis lisaküsimusi aitame sind rõõmuga. Küsimuste korral helista julgelt +372 656 4168, saada e-mail info@plaadimaailm.ee või kasuta meie kodulehel olevat vestlusakent!