Parandamaks Plaadimaailma klientide kasutajakogemust, kasutame oma veebilehel küpsiseid. Kui jätkate lehe sirvimist, siis nõustute küpsiste kasutamisega.

Terrazzo - uus moe suundumus kirevas plaadimaailmasTerrazzo päritolu ulatub tagasi Vana-Egiptusesse. Sellise materjalina nagu seda tänapäeval tuntakse, see töötati välja Veneetsia ehitajajate poolt, kes kasutasid seda põrandakattematerjalina. Nimi Terrazzo tuleneb ladinakeelsest sõnast "terra", mis tähendab maapinda. See iidne komposiitmaterjal annab igale interjöörile käsitööndusliku, samas Vahemeremaise hõngu.


Kus saab terrazzo plaate kasutada?

Plaate saab paigaldad mis tahes siseseinale või -põrandale, sealhulgas kööki ja vannituppa. Terrazzo hoiab tõhusalt soojust, seega on see suurepärane valik põrandakütte jaoks. Lisaks saab seda valada mis tahes vormidesse ning tänapäeval kasutatakse seda ka mööbli ja kodutarvete loomisel. Olemas on kahte sorti Terrazzo plaate, millel on erinevad omadused ja kasutamisvõimalused.


Epoksüvaik-terrazzo

Vaigust terrazzo põhiliseks materjaliks on purustatud looduskivi ja erinevad pigmendid, mis on seotud epoksüvaiguga. Epoksüvaik on kunstlikult loodud ühend, millel on lai valik kasulikke omadusi ja tohutu kasutusala. Puhtal kujul ei kasutata seda peaaegu kunagi. Vaigu omadused ilmnevad kokkupuutel kõvendiga ja polümerisatsiooniprotsessi tulemusena. Tugevus ja vastupidavus keemiliselt aktiivsete ainete mõjudele on epoksüvaigu peamine omadus. See ei reageeri ega kaota oma omadusi happeliste, leeliseliste ühendite, samuti halogeenidega kokkupuutel.

Vaigust Terrazzo plaadid sobivad ideaalselt siseruumide seinetele ja põrandatele. Vaigust Terrazzo plaadid ei sobi välitingimustes kasutamiseks: siseõue põrandatel, koridorides ja väliköökides, kuna see ei reageeri hästi kuumusele ega UV-kiirgusele. Nendel pindadel on soovitatav kasutada tsement-terrazzo plaate.


Tsement-terrazzo

Tsement-terrazzo puhul kasutatakse tsemendipõhist segu. Sarnaselt vaigust terrazzole, on täitematerjaliks enamasti purustatud looduskivi ja pigmendid. Plaadid on tugevamad ja vastupidavamad, seega sobivad need suurepäraselt kasutamiseks nii välistingimustes kui ka sisetingimustes.


Kas terrazzo plaate on lihtne hooldada?

Terrazzo on ka üks lihtsamini puhastatavaid materjale. Terrazzo põrandate puhastamiseks ei ole vaja kasutada keemilisis tooteid! Pisut vett pH neutraalse seebiga on juba rohkem kui piisav, et plaadid sädeleksid. Tänu täpilisele välimusele ja tugeva sideaine kasutamisele on plaate väga raske kriimustada. Terrazzo põrandakatte eelis on ka selle suurepärane vastupidavus. Tänapäeval võib leida terrazzopõrandaid, mis on üle saja aasta vanad. See materjal on nii kulumiskindel, et aastaid hiljemgi näevad plaadid välja nagu uued.


Hea uudis, peatselt on ka Hansas Plaadimaailmas leida terrazzo plaate!